Home » Blog » Atrakcje w okolicy
a

Atrakcje w okolicy

Często pytacie nas o atrakcje w okolicy.

Na Roztoczu ich nie brakuje, a niniejszy artykuł ma na celu przybliżyć Wam w skrócie piękno tej krainy geograficznej!

Zapraszamy do lektury.

KACZÓRKI

-Uroczysko Belfont (fr. belle fontaine – piękne źródło) to dawne miejsce potajemnych spotkań Marysieńki i Jana Sobieskiego. Obecnie to część wsi Kaczórki położona w gminie Krasnobród. W 2002 roku został utworzony użytek ekologiczny należący do Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego. Obejmuje liczne źródliska z mokradłami, lasem i oczkami wodnymi o łącznej powierzchni ponad 5 ha. Na jego terenie mieszkają bobry. 

-wydma piaszczysta Pałys

-Rezerwat przyrody „Debry” to leżący w otulinie Roztoczańskiego Parku Narodowego leśny oraz florystyczny rezerwat. Nazwa „debra” oznacza wąwóz porośnięty starodrzewem bukowo-jodłowym. Położony jest 1 km na południe od wsi Kaczórki, od Krasnobrodu dzieli go 7 km. Przedmiotem ochrony rezerwatu jest wspomniany wąwóz wraz z wieloma rzadkimi gatunkami roślin oraz zwierząt. 

-Zajazd Kalinka- restauracja w weekendy

BONDYRZ

– Muzeum Historyczne Inspektoratu Zamojskiego Armii Krajowej w Bondyrzu to wyjątkowa atrakcja turystyczna Roztocza, która przyciąga zarówno miłośników historii, jak i turystów z różnych zakątków świata. Założone w 1972 roku przez byłego żołnierza Armii Krajowej Jana Sitka, muzeum to świadectwo walki i okupacji Zamojszczyzny w latach 1939-1944.

-Chata Rybaka- restauracja, pstrąg roztoczański.

-La Majella- Oryginalna kuchnia włoska

GUCIÓW

-Skansen w Guciowie to miejsce idealne na poznanie polskiej wsi sprzed wieków, gdzie zachowane zostały domostwa lokalnej społeczności. 

Skansen wsi polskiej Zagroda Guciów to magiczne miejsce, w którym czas zwalnia, a my przenosimy się do dalekiej przeszłości, która w niczym nie przypomina naszej teraźniejszości.

-Przejazd czołgiem SKOT oraz atrakcje: Do zaoferowania niezapomniane przeżycia i wspaniale wspomnienia. Wszystko to dzięki 14-tonowemu pojazdowi SKOT, jest to transporter opancerzony z napędem 8×8 i potężnym silnikiem o pojemności 12000cm3. Jeśli chcesz się poczuć jak Janek lub Marusia z ”Czterech pancernych” ta oferta jest właśnie dla ciebie. Przejażdżka tym pojazdem przez piękne i malownicze tereny Roztocza, połączone (na życzenie) z paintballową wojną, rzutem granatem, spływami kajakowymi, ogniskiem na szczycie wzgórza, z którego można podziwiać panoramę Guciowa. Z ogniskiem ściśle wiąże się degustacja miejscowych” trunków”. 

ZWIERZYNIEC

– Kościół „na wodzie”, ul. Ordynacji Zamojskiej – kościół Św. Jana Nepomucena z XVIII wieku z barokową fasadą

– Browar, ul. Browarna – Browar w Zwierzyńcu został założony na początku XIX w. przez ZamoyskichObecnie znajduje się w dzierżawie Perły – Browarów Lubelskich i funkcjonuje jako muzeum. Na jego terenie mieści się też piwiarnia, a w sierpniu odbywają się tu seanse Letniej Akademii FilmowejSztandarowym piwem produkowanym w Browarze Zwierzynieckim jest Zwierzyniec Pils, piwo gatunku Bohemian Pilsner, o jasnym kolorze i doskonałej klarowności

– Ośrodek Edukacyjno-Muzealny RPN przy ul. Plażowej 3 można obejrzeć wystawy związane z przyrodą okolic – konikiem polskim, torfowiskami, borami, puszczami.

– Roztoczański Park Narodowy Na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego żyją koniki polskie. Hodowla, w którą człowiek ingeruje tylko dokarmiające zwierzęta zimą, obejmuje teren 180 ha. Można je obserwować na przykład z wieży widokowej, która znajduje się około 2 km od miasta.

– Rezerwat i wzniesienie Bukowa Góra Wejście na Bukową Górę nie zajmie wiele czasu – trasa ze Zwierzyńca i z powrotem ma długość 2,6 km. Bukowa Góra to wzniesienie wysokie na 310 m n.p.m. Można z niego podziwiać Roztocze Środkowe. 

– Stawy „ECHO” w RPN to cztery płytkie zbiorniki wodne. Obszar stawów Echo ma ponad 40 ha powierzchni. Teren częściowo służy do kąpieli – kąpieliskiem jest największy i najbliższy miastu staw, przy którym znajduje się plaża. Jeśli ilość wody nie jest wystarczająca do kąpieli, można ograniczyć się do spacerów po terenie stawów Echo — są tu też pomosty oraz platforma widokowa.

– szlaki turystyczne w RPN

GÓRECKO KOŚCIELNE

Zlokalizowany jest tutaj modrzewiowy kościół parafialny pw. św. Stanisława z XVIII w. Niedaleko kościoła znajduje się cmentarz, na nim groby żołnierzy z 1939 r. oraz z bitwy pod Osuchami. Na przepływającej tędy rzece Szum znajduje się kapliczka „na wodzie” z XIX w., trzecia w tym miejscu. Wewnątrz znajduje się obraz św. Stanisława z XVIII w. Istnieje tutaj także druga kaplica – „pod dębami”, w niej znajduje się pień sosny przy którym objawił się św. Stanisław, jego obraz, a także obrazy św. Agnieszki i św. Barbary. Kapliczka ta otoczona jest 6 pomnikowymi dębami szypułkowymi. Najgrubszy z nich miał w 2013 roku obwód 758 cm oraz wysokość – 24 m.

JÓZEFÓW

-Malowniczo położony zalew w Józefowie to doskonałe miejsce do wypoczynku nad wodą. Otoczony roztoczańskimi lasami zbiornik wodny z szeroką piaszczystą plażą to idealne miejsce do opalania i kąpieli. Punkty gastronomiczne, wypożyczalnie sprzętu, boisko do siatkówki plażowej pozwalają każdemu znaleźć tu rozrywkę dla siebie.

-Kamieniołom w Józefowie – nazywa się „Babia Dolina” – oraz wieża widokowa. Warto tu zajrzeć. Charakterystyczną cechą krajobrazu są urwiste ściany, na wierzchu których rosną drzewa. Oficjalnie jest już nieczynny chociaż podobno zdarza się zauważyć do dziś „podbieraczy” wapieni i białego piaskowca. Są one przydatne w różnego rodzaju budowach. Używają ich także rzeźbiarze przy tworzeniu przydrożnych i cmentarnych krzyży oraz rzeźb. Kto ma szczęście może zauważyć też odbite w skałach muszle dawnych stworów żyjących w okolicy wiele wieków temu. 

SUSIEC

– Szlak Szumów, czyli tzw. Szumy – niebieski szlak: Susiec – Rebizanty prowadzący przez rezerwat Nad Tanwią, szumy to niewysokie kaskady na rzece Tanwi, ciągnące się na długości około 1 km, to jedna z popularniejszych atrakcji w okolicy

– Wodospad Jeleń – malowniczy wodospad na rzece o tej samej nazwie, ma około 1,5 m wysokości, niedaleko zobaczyć też można trzy inne  wodospady, już nieco mniejsze, dojście do wodospadu Jeleń prowadzi szlakami turystycznymi – niebieskim i żółtym

HAMERNIA

Na szlaku w rezerwacie Czartowe Pole mamy okazję podziwiać malownicze kaskady rzeki Sopot oraz roztoczańską dżunglę. Ścieżka przyrodnicza ma 1,3 km, zaczyna się i kończy przy leśnym parkingu. Co więcej, na trasie znajdziecie kilka tablic edukacyjnych z ciekawostkami. A na dodatek są dwa warianty trasy! Ścieżka górna biegnie grzbietem wysokiego wąwozu, a dolna prowadzi brzegiem rzeki Sopot. Dla ułatwienia poruszania się są przygotowane drewniane pomosty, schodki, kładki i barierki, które też uatrakcyjniają trasę.

JACNIA

-Zalew w Jacni to wyjątkowe miejsce, gdzie natura łączy się z innowacją inżynieryjną, tworząc przestrzeń zarówno dla rekreacji, jak i ochrony środowiska. Położony w malowniczym krajobrazie, zalew jest popularnym miejscem wypoczynku dla mieszkańców i turystów.

-W Jacni znajdują się dwa stoki narciarskie: jeden o długości 460, drugi 200 metrów. Na dużym stoku jest wyciąg talerzykowy, a na małym haczykowy. Również znajduje się tam teren, który jest przeznaczony do uprawiania snowtubingu

KRASNOBRÓD

-Kościół pw. Nawiedzenia NMP i klasztor. Ufundowany został przez Marię Kazimierę, czyli królową Marysieńkę, o czym przypomina tablica umieszczona nad głównym wejściem. Łaciński zapis głosi: „Panu Największemu i Najlepszemu. Kosztem i nakładem Najjaśniejszej Marii Kazimiery, Królowej Polski, towarzyszki życia ś. p. Najjaśniejszego i Najpotężniejszego w świecie Jana III, Króla Polski

-Muzeum Sztuki Sakralnej. Znajduje się na parterze klasztoru. Wśród eksponatów można tam zobaczyć ornaty z XVIII i XIX w., starodruki, naczynia liturgiczne, świeczniki. Wśród starych ksiąg znajdują się m. in.: mszały (najstarsze z 1674r. i z 1688r.), księgi parafialne, egzemplarze Pisma Świętego (najstarsze z XVI w., jednym z eksponatów jest również Nowy Testament w tłumaczeniu Jakuba Wujka)

-Krasnobrodzkie Muzeum Parafialne. Usytuowane na terenie klasztoru. Posiada w swoich zbiorach skamieliny z okresu kredy, zbiory etnograficzne z przedmiotami codziennego użytku, dawnymi narzędziami rolniczymi i eksponatami związanymi z rzemiosłem tkackim. Można tu zobaczyć okazy flory i fauny roztoczańskiej.

-Kaplica „Objawień na Wodzie”. W tym to miejscu w 1640r. Matka Boża ukazała się Jakubowi Ruszczykowi. Budynek składa się z dwóch kaplic połączonych dachem wielospadowym a pod nim wypływa źródełko uważane za cudowne. W pobliżu zobaczyć można jeszcze figurę upamiętniającą objawienie i dróżkę ze stacjami różańcowymi. Kaplica ta znajduje się w Alei NMP i jest jedną z tzw. Kaplic Różańcowych.

-Kalwaria Krasnobrodzka. Umiejscowiona w pobliżu klasztoru, z centralnie usytuowaną stacją Zmartwychwstania Pańskiego. Pozostałe stacje rozmieszczone są wokół i łączą się z nią alejkami. Stacje Drogi Krzyżowej wykonał w latach 1980-1981 artysta ludowy Lucjan Boruta. Figury wyrzeźbione są z drewna lipowego. Początkową stacją jest stacja Kuszenia (Jezusa, apostołów i tłumu wraz z żołnierzami).

– Wieża widokowa i zalew. Baszta znajduje się na szczycie odsłoniętego wyrobiska po dawnym kamieniołomie. Z góry rozciąga się piękny widok na panoramę miasta, również na zalew. To popularne kąpielisko powstało na rzece Wieprz. Posiada piaszczystą plażę, drewniane molo i otoczone jest ścieżkami spacerowymi i rowerowymi. Wśród atrakcji można wymienić również kompleks basenów i park linowy.

-Park Jurajski Krasnobród. Właściwie ścieżka edukacyjna, znajdująca się w Dolinie św. Rocha. Można tu zapoznać się z ciekawostkami dotyczącymi czasów prehistorycznych oraz zobaczyć figury odwzorowujące wymarłe zwierzęta, w tym dinozaury. Park czynny jest zazwyczaj od początku maja do końca września. O każdej pełnej godzinie na trasę wyrusza przewodnik, którego usługi wliczone są już w cenę biletu.

-Rezerwat „Święty Roch”. Nazwa pochodzi od kaplicy św. Rocha znajdującej się na skraju rezerwatu. Miała ją ufundować Marysieńka Sobieska podczas zarazy dżumy. Pod kaplicą wybija źródełko a wodzie stamtąd pochodzącej również przypisuje się cudowne właściwości. W pobliżu miała miejsce bitwa powstańców styczniowych z wojskami carskimi. Polegli pochowani są na cmentarzu parafialnym. Sam rezerwat powstał w celu ochrony starodrzewu bukowo-jodłowego naturalnego pochodzenia.

ZAMOŚĆ

-Rynek Wielki. Kwadratowy plac o bokach długości 100 metrów tętni życiem. Wznoszący się przed oczami majestatyczny Ratusz to prawdziwa ikona miasta. rynek często gromadzi mieszkańców i turystów na różnego rodzaju wydarzenia kulturalne.

-Ogród Zoologiczny im. Stefana Milera. Idąc dalej, odwiedzamy Zamojski Ogród Zoologiczny, który przyciąga nie tylko rodzin z dziećmi, ale każdego, kto pragnie bliskiego kontaktu z naturą. To prawdziwe zoo-marzenie! Przemykające tu i ówdzie małpy, szelest liści pod nogami żyraf czy błękitne niebo nad ptasimi wybiegami sprawiają, że czuję się jak w innej rzeczywistości. A dla tych, którzy pragną adrenaliny, jest park linowy Zoolandia..

– Muzeum Zamojskie. Wśród malowniczych kamienic Rynku Wielkiego w Zamościu, odkrywamy fascynujący skarb – Muzeum Zamojskie. Już od progu czujemy, jak historii, kultury i sztuki wypełniają powietrze. Wędruję między eksponatami z dziedziny archeologii, historii oraz etnografii, które są niczym świadkowie dawnych czasów. Niespodziewanie trafiają się też tymczasowe wystawy sztuki, które dopełniają waszą wizyty w muzeum. I tu niespodzianka – Galeria Rzeźby, gdzie każdy kawałek marmuru i drewna opowiada historię.

-Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał. Schodząc do Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał, czujemy, jakby czas się zatrzymał. To miejsce to skarbnica historii wojennej Polski. Wnętrza są wypełnione różnymi formami broni, które stanowią jedną z największych kolekcji w kraju.

– Stare Miasto. Krok po kroku, zagłębiamy się w urokliwe zakątki Starego Miasta Zamościa. Każda kamienica opowiada własną, barwną historię, a ich różnorodność kolorów zachwyca na każdym kroku

– Synagoga w Zamościu. Spacerując ulicami Zamościa, trudno przegapić jedno z najwspanialszych miejsc w mieście – Synagogę. Ta majestatyczna, śnieżnobiała budowla to prawdziwa perła architektoniczna

– Nadszaniec przenosi w czasie, do okresu, gdy miasto było ważnym ośrodkiem obronnym. Wybudowane w latach 1825-1830 fortyfikacje przywodzą na myśl czasy, kiedy strzegły one bezpieczeństwa mieszkańców. Najbardziej intrygująca jest Podziemna Trasa Turystyczna.

– Muzeum Fotografii. ogrom kolekcji – ponad tysiąc aparatów fotograficznych z różnych epok. Ale prawdziwa magia rozpoczyna się, gdy przegląda stare fotografie. Oczami mieszkańców sprzed wieków patrzy na ich świat, ich radości i troski

– Rezerwat Przyrody Hubale. Kiedy stawiamy kroki w kierunku Rezerwatu Hubale, od razu czuje się, że otacza nas coś wyjątkowego. 35 hektarów malowniczego terenu, przeplatanej ścieżkami, które prowadzą w głąb nieodkrytej jeszcze przyrody. Każdy krok jest jak podróż w nieznane. Odgłosy ptaków i szelest liści pod stopami tworzą niesamowitą atmosferę

– Zalew. W sercu Zamościa kryje się tajemniczy zakątek – Zalew. Wielki zbiornik wodny, który podzielony jest na dwie części, z których każda kryje w sobie własną magię. Na jednej stronie można poczuć się jak na prawdziwych wakacjach, relaksując się na sztucznej plaży czy pływając kajakiem. Z kolei druga część to raj dla wędkarzy, oferujący pełen spokój i możliwość złowienia „tej jednej, wielkiej ryby”.

Źródła:
https://roztoczewita.pl/szlak-szumow/
https://roztocze.love/n59-wodospad-na-jeleniu
https://odkrywajroztocze.pl/atrakcje/muzeum,ak,bondyrz-864
https://odkrywajroztocze.pl/atrakcje/zagroda,guciow-746
https://www.favore.pl/393229_przejazdzki-czolgiem-skot-atrakcje-guciow-zwierzyniec-lubelskie.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/Browar_w_Zwierzyńcu
https://roztoczanskipn.pl/pl/ochrona-przyrody/ohz/konik-polski
https://pl.wikipedia.org/wiki/Górecko_Kościelne
https://odkrywajroztocze.pl/atrakcje/uroczysko,belfont-261
https://odkrywajroztocze.pl/atrakcje/rezerwat,przyrody,debry-257
https://odkrywajroztocze.pl/atrakcje/zalew,w,jozefowie-774
https://turystycznepropozycje.pl/kamieniolom-i-wieza-widokowa-w-jozefowie
https://www.polskieszlaki.pl/susiec.html
https://plannawypad.pl/roztocze-czartowe-pole/
https://fajnepodroze.pl/krasnobrod-atrakcje/
https://fajnepodroze.pl/zamosc-atrakcje/

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry